Dzięki przychylności Wójta Gminy Puck Tadeusza Puszkarczuka i Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Gminie Puck Barbarze Miłkowskiej oraz dofinansowaniu z Urzędu Gminy Puck i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, uczniowie z Mrzezina po raz trzeci mogli gościć u siebie uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Himmelpforten.
Opiekunami grupy polskiej byli dyrektor Szkoły Podstawowej w Mrzezinie Jacek Stasierski oraz nauczycielka języka niemieckiego Sylwia Rychlicka. W realizacji programu wymiany pomagały nam nauczycielki: Dorota Pałkowska, Anna Król i Irena Dorsz. Opiekunkami grupy niemieckiej były natomiast nauczycielki Rieke Lentze i Franziska Meurer. W wymianie brało udział trzynastu uczniów naszej szkoły i trzynastu uczniów niemieckich. Motto naszej tegorocznej wymiany ze szkołą w Himmelpforten brzmiało „Zakorzenieni w przyjaźni. Natura i my”. Celem wymiany było uwrażliwienie młodzieży na piękno przyrody i na aspekty ochrony środowiska.
A oto relacja z naszej wymiany dzień po dniu.
Dzień I – poniedziałek 4.09
Z radością oczekujemy przyjazdu niemieckich gości. Witamy ich, niestety w strugach deszczu, około godziny 17. Po uroczystym przemówieniu dyrektora Jacka Stasierskiego pora na wspaniałą kolację, przygotowaną przez rodziców. Po kolacji zmęczeni podróżą goście udają się do rodzin goszczących.
Dzień II – wtorek 5.09
Dzisiaj zaplanowaliśmy całodniową wycieczkę do Szymbarku. Najpierw wchodzimy na wieżę widokową Wieżycy, najwyższego wzniesienia Kaszub. Niestety widoki przesłania nam gęsta mgła.
Następnie udajemy się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Centrum robi na nas niesamowite wrażenie. Zwiedzanie Domu Sybiraka, bunkra „Gryfa Pomorskiego”, czy Kościoła Świętego Rafała to wspaniała dawka trudnej polskiej historii. Najbardziej podobają nam się: dom do góry nogami, najdłuższa deska i najdłuższy stół świata oraz największy fortepian na świecie. Marco, nasz niemiecki kolega, gra na nim pięknie utwór „Dla Elizy”. Bardzo smakują nam też staropolskie dania: żurek i bigos.
Dzień III – środa 6.09
rzed południem bierzemy udział w ciekawych zajęciach laboratoryjnych w szkole. Przy pomocy nauczycielki biologii – pani Annie Król i nauczycielki chemii – pani Dorocie Pałkowskiej udaje nam się zrobić piękne kolorowe mydełka i świece. Dowiadujemy się również, co to jest ciecz nienewtonowska oraz jak zrobić prąd z …ogórka. Zajęcia bardzo nam się podobają. Po pożywnym obiedzie w szkolnej stołówki mieliśmy odbyć pieszą wycieczkę do rezerwatu Beka. Niestety, deszczowa pogoda krzyżuje nam plany. Zamiast pieszej wędrówki jedziemy na kręgle. Pod dachem i przy świetnej zabawie zapominamy o deszczu i poznajemy się coraz bardziej.
Dzień IV – czwartek 7.09
Deszcz uparcie pada dalej i nie zanosi się na poprawę. Mieliśmy jechać dziś na całodniową wycieczkę do Gdańska, ale musimy zmienić plany. Udajemy się do Akwarium Gdyńskiego, gdzie podziwiamy fascynujący podwodny świat zwierząt i roślin. Wizyta w Akwarium uwrażliwia nas również na aspekty ochrony środowiska naturalnego. Po południu nasi niemieccy przyjaciele mają okazję kupić pamiątki z Polski w centrum handlowym „Riviera”.
Dzień V – piątek 8.09
Dziś pogoda postanowiła być dla nas łaskawsza. Nie pada, a nawet czasami wychodzi słońce. Zgodnie z programem jedziemy więc do osady średniowiecznej w Sławutowie. Przewodnicy oprowadzają nas po osadzie, opowiadają o życiu naszych przodków. Bierzemy udział w różnych warsztatach: lepienia z gliny, zdobienia w skórze i wypieku podpłomyków. Zwiedzamy wystawę ozdób z bursztynu, a przewodnicy rozsypują na terenie osady kawałki bursztynu, które mamy zadanie odnaleźć. Szukamy drobin bursztynu z wielkim poświęceniem, tym bardziej, że znaleziony bursztyn możemy zatrzymać dla siebie. Następnie przy wspólnym ognisku jemy pieczone kiełbaski. Po posiłku uczestniczymy w średniowiecznych grach na terenie osady. Wspólne konkurencje bardzo nas integrują. Dzięki dawnym zabawom dowiadujemy się, jak spędzali wolny czas nasi przodkowie.
Wieczorem czeka nas dyskoteka w Domu Kultury w Żelistrzewie. Bawimy się na niej wspólnie z młodzieżą uczestniczącą w wymianie z Oldendorfu, Darżlubia i Żelistrzewa.
Dzień VI – sobota 9.09
Dziś wyruszamy na wycieczkę do Gdańska z panią Ireną Dorsz. W promieniach słońca zwiedzamy gdańską starówkę oraz wyruszamy na półtoragodzinny rejs statkiem „Czarna Perła” po Motławie i na Westerplatte. Przewodnik opowiada interesująco o mijanych zabytkach Gdańska oraz o obronie Westerplatte. W drodze powrotnej mamy okazję posłuchać szant.
Dzień VII – niedziela 10.09
Niedziela jest zwyczajowo dniem u rodzin. Rodziny goszczące starają się zapewnić gościom niemieckim ciekawe rozrywki. W tym roku największym hitem okazał się park trampolin „Jump City” w Rumi, stadnina koni oraz Aquapark w Redzie.
Dzień VIII – poniedziałek 11.09
Wymiana kończy się zdecydowanie za szybko. Dziś nasi goście wylatują o godzinie 12 do Niemiec. Rano uczestniczymy w pożegnalnym śniadaniu. Dyrektor Jacek Stasierski oraz niemiecka nauczycielka Franziska Meurer wygłaszają uroczyste przemówienia. Podsumowujemy naszą wymianę i żałujemy, że tak szybko się skończyła. Wszyscy uczniowie chcą wziąć w niej udział jeszcze raz, ale niestety nie wszyscy będą mogli, ponieważ niektórzy niedługo kończą szkołę. Po pamiątkowych zdjęciach i pożegnaniu, podczas którego potrzebne były chusteczki na otarcie łez, nasi goście odjeżdżają w kierunku lotniska.
Warto było wziąć udział w wymianie! Zyskaliśmy nowych przyjaciół, poprawiliśmy znajomość języków obcych, poszerzyliśmy swoje horyzonty. Za rok też chcemy uczestniczyć w wymianie i do tego namawiamy również Ciebie, koleżanko i kolego z gimnazjum i ze starszych klas szkoły podstawowej! Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę, nie wahaj się ani chwili!
Jeszcze raz dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które przyczyniły się do zapoczątkowania i kontynuacji tradycji wymian polsko-niemieckich w naszej szkole.
Link do galerii z wymiany polsko-niemieckiej.